Alüminyum U Profil

Alüminyum U Profil

Alüminyum profil kullanım ve maliyet açısından uygunluk sağladığı için günümüzde çok fazla tercih edilmektedir. Alüminyumdan üretilen hafif bir yapı malzemesi olarak bilinmektedir. Şekli U’ya benzeyen alüminyum u profil, düztaban olan her iki tarafından uzantısı bulunan profillere denmektedir. Alüminyum U profiller pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle yapı ve inşaat sektörü, mobilya üretimi, ofis bölmeleri, fabrikalar, hastaneler, elektrik kablolarının taşınması, binaların dış cephe kaplamaları içerisinde, alüminyum profillerin kapak profillerinde kullanılmaktadır.

Alüminyum U Profil Özellikleri

Alüminyum u profil özellikleri dahilinde kulak uzantıları ile esneme seviyelerinde düşüklük, hafiflik, estetiklik ve özel olarak tasarlanmış projelerde kalıp yapılabilmektedir.

Alüminyum u profiller özelliklerine göre alüminyum 7000, alüminyum 6063 alışımı, alüminyum 7075 serisi, 6082 alüminyum alışımı, 6064 alüminyum alışımı, alüminyum 6061 alışımı, alüminyum 6005 alışımı şeklinde kullanılmaktadır.

Alüminyum u profil; mat eloksal, mat inox, mat siyah eloksal kaplama, asidik mat eloksal, mat sarı ve parlak natural eloksal, parlak sarı eloksal, parlak siyah eloksal gibi pek çok çeşitleri kullanılarak ömürlerinin uzun tutulması, estetik bir görünüm kazanması ve korozyona karşı dirençlerinin yüksek tutulması sağlanır. Ayrıca alüminyum u profiller elektrostatik toz boya kaplamalarına uygun oldukları için RAL kodlu boyalar kullanılarak yüzlerce değişik renklerle kaplanması yapılabilir. Kullanıldıkları her ortamda hafiflik, estetiklik, taşıma kapasitelerinin sağlamlıkları ve işlenebilir özellikleri ile dikkatleri çekmektedir.

Alüminyum U Profil

Alüminyum U Profil Çeşitleri

Alüminyum u profil çeşitleri kullanım alanlarına ve amaçlara göre farklı olmaktadır. Bu çeşitlenmeler hem ölçü hem de üretimde kullanılan malzemelerin değişikliğine yansımaktadır. U profil düz biçimde imal edildiği gibi üzerinde delik olan veya ray olan modellerde bulunmaktadır. Delikli olan U profiller, çivi ya da farklı araçlarla sabitleme yapılmasını sağlamaktadır.

Alüminyum Profiller Neden Tercih Edilir?

Alüminyum profiller neden tercih edilir diyenler için bu profil türlerinin tercih edilmesinde ki en önemli faktörlerin başında seri montaj özellikleri olması gelir. Dayanıklılık ve tasarım da diğer önemli iki sebep arasındadır. En uygun kesitlere sahip olan alüminyum u profil sayesinde kolay bir kurulum imkânı elde edebilirsiniz. Alüminyum profiller çelik profillere nazaran daha hafif olmaktadır. Bundan dolayı sevkiyatları oldukça kolay yapılmaktadır.