Alüminyum Boru

Alüminyum Boru

Alüminyum, doğada en çok bulunan elementlerden biridir. Başlıca inşaat, otomotiv, elektrik – elektronik, yeme – içme ve makine sanayi olmak üzere daha pek çok farklı sektörde kullanılabilir. Çeşitli kullanım amaçlarına sahip olan bu element, aynı zamanda Alüminyum boru yapımında da kullanılmaktadır. Dokusu yumuşak olan alüminyumun daha dayanıklı olabilmesi için diğer elementler ile sentezlenerek alaşım haline getirilir. Pek çok sektörde sağladığı kolaylıklardan dolayı alüminyum boruların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Alüminyum Boruların Özellikleri Nelerdir?

Alüminyum borular endüstriyel uygulamalarda sıklıkla kullanılır ve sahip oldukları özellikler işlerinizi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda alüminyumdan elde edilen herhangi bir ürünün sağlığa hiçbir zararı yoktur ve gıda tesislerinde, yeme içme sektöründe ve gıda fabrikalarında alüminyum boru kullanımı yaygındır. Yüksek sıcaklıklarda yapılan işlemler ile alüminyum steril hale getirilebilir ve eğer gıda maddelerine temas etmesi gibi bir durumla karşılaşılırsa sağlık açısından herhangi bir tehdide yol açmaz. Aynı zamanda yüksek sıcaklık ile üretim yapıldığından bakterilerin üremesine yol açabilecek bir ortamın gelişmesi mümkün değildir ve tamamen hijyenik bir şekilde kullanılabilir. Her sektörde karşımıza çıkan Alüminyum boruların özellikleri nelerdir sorusuna yanıt verecek olursak, bunların en başında korozyon direnci gelir. Alüminyum borular korozyona karşı direnç gösterir ve paslanma riskini oldukça düşürür. Bununla birlikte alüminyum boruların iletken özelliği vardır ve hem ısıyı hem de elektriği iletir. Sıcak dalgalar veya dış etmenlerden etkilenmezler ve her türlü iklim koşullarında rahatlıkla kullanılabilirler. Alüminyum boruların bir diğer avantajı ise diğer boru çeşitlerine kıyaslandığında oldukça hafif bir yapıda olmasıdır. Böylelikle kolayca şekil alabilmektedir ve alüminyum boruların işlevselliği artmaktadır.

Alüminyum Borularda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alüminyum borular kullanım amacına ve kullanım yerine göre ihtiyacınız doğrultusunda çeşitli çap ve ebatlarda üretilir. Alüminyum borular oldukça uzun kullanım ömürlerine sahiptir. Alüminyum borularda dikkat edilmesi gerekenler arasında ayrıca deformasyon ve yıkım olmadığı sürece her alanda alüminyum boruları uzun süreler kullanabileceğinizi de bilmeniz gerekir. Alüminyum borularda kırılganlık, kabuklanma, lekeler, pürüzlü yerler ve çizikler olmamalıdır. Isıl işlem görmemiş olması da oldukça önem arz etmektedir. Alüminyum boruların çeşitli kaynaklarla veya metal parçalar aracılığıyla bağlantısı gerçekleştirilir, dolayısıyla dış etmenlerin de kontrolünü sağlamak önemlidir.