Paslanmaz Çubuk
30 Haziran 2021

Paslanmaz Çubuk

Paslanmaz çubuk, krom ve nikel karışımından üretilmektedir. Suya, yüksek sıcaklıklara ve asitlere karşı oldukça dayanıklı bir üründür. Kullandığımız birçok üründe paslanmaz çubuklar yer almaktadır. Paslanmaz çubukların dayanıklı olması hayatımızın her alanında sıkça kullanılan bir ürün olmasını sağlamıştır.

Karşılaştığımız birçok üründe paslanmaz çubuk kullanılabilmektedir. Paslanmaz çubuk işlenip şekil verilerek birçok ürünün ana malzemesi ya da yan malzemesi olarak kullanılır. Farklı kalitelerde üretilen paslanmaz çubuklar kalitelerine göre farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çubuk Kullanım Alanları

  • Paslanmaz çubukların en kalitelisi 304 kalite paslanmaz çelik çubuk olarak adlandırılan çubuklardır. Aynı zamanda paslanmaz çubukların içinde en sık kullanılan çubuklar da 304 kalite paslanmaz çubuklardır. Çatal, bıçak, kaşık yapımlarında kullanılır, ürünün arkasında 18/10 veya 18/8 gibi sayılar yazar. Bu sayılar kullanılan çubukların 304 paslanmaz çelik çubuktan yapıldığını göstermektedir. Çatal ve bıçakların yapımlarında 304 paslanmaz çubukların daha çok tercih edilmesinin en önemli sebebi ise bu paslanmaz çubukların ince yapıda olmasıdır.
  • 316 kalite paslanmaz çelik çubuklar korozyona karşı en duyarlı olan paslanmaz çubuklardır. 316 kalite paslanmaz çelik çubuklar genellikle tekne şaftlarında kullanılmaktadır. Korozyona karşı daha fazla direnç isteyen ortamlar için 316T kalite paslanmaz çubuklar kullanılır.
  • 420 ve 431 kalite paslanmaz çubuklar ısıl işlem uygulanacak maddelerde kullanılır.
  • 430 ve 430F kalite paslanmaz çelik çubuklar dekoratif amaçlı ürünlerin üretimlerinde kullanılır.
  • 630 kalite paslanmaz çubuklar ise savunma sanayisinde kullanılır. Oldukça sert ve dayanıklı olan bu kalite paslanmaz çubuklar ilk kez II. Dünya Savaşı yıllarında kullanılmaya başlanmıştır.
Paslanmaz Çubuk

Paslanmaz Çubuk Temizliği

Paslanmaz çubuk temizliği düzenli yapılmalıdır. Düzenli yapılan temizliklerde paslanmaz çubuklar ilk günkü gibi kalarak formlarını korurlar. Yüzeyde oluşabilen lekeler için hafif nemli bir bez ile temizleme yapılabilir. Paslanmaz çubukta inatçı, zor çıkan bir leke mevcut ise deterjan kullanılarak yıkanmalıdır. Fakat paslanmaz çubuk yıkandıktan sonra muhakkak kurulama yapılması gerekmektedir. Ayrıca çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasal temizleyicilerden uzak durulması gerekmektedir. Bu tip kimyasal maddeler paslanmaz çubukları aşınmaya uğratarak zarar verebilirler.

Paslanmaz Çubuk Fiyatları

Paslanmaz çubuk fiyatları ürünün kalitesine, ebadına ve miktarına göre değişiklik gösterir. En çok kullanılan paslanmaz çubuklar; 303, 304, 316 ve 420 kalite olan paslanmaz çubuklardır. Bu kalitelerde üretilen paslanmaz çubukların he birinin metresine göre fiyatları değişmektedir. Örneğin; 304 kalite bir paslanmaz çubuk için 2 mm’de fiyat 3-4 TL arası oynamaktadır. Yine aynı kalite çubuğun 401-500 mm için fiyatı 3,20 civarı değişiklik gösterir.