paslanmaz boru
29 Haziran 2021

Paslanmaz Boru

Paslanmaz borular genellikle sıvı ve gazların bir yerden başka bir yere taşınmaları, aktarılmaları için kullanılan ürünlerdir. Uzun süreli kullanım olanağı olması ve korozyona karşı dayanıklı olmaları paslanmaz boruların tercih edilmelerini sağlamaktadır. Ayrıca paslanmaz borular dış etken ve basınçlara karşı da oldukça dayanıklıdır. Maliyet açısından diğerlerine göre biraz pahalı olsa da kullanım ömürlerinin uzun olması ile bu maliyeti fazlasıyla amorti ederler.

Paslanmaz Boru Standartları

Paslanmaz borular, çeşitlerinin fazla olmasından dolayı birçok kategoriye ayrılmıştır. Paslanmaz boru standartları üretim türlerine göre başlıca; paslanmaz çelik dikişli borular ve paslanmaz çekme borular olmak üzere iki grup olmaktadır.

  • Paslanmaz Çelik Dikişli Borular: Üretim türüne göre basınçlara daha az dayanıklıdırlar. Üretim esnasında yapılan kaynaklardan dolayı basınçları daha azdır. Bundan dolayı zayıf olmaları nedeniyle dekoratif amaçlı veya basıncın az olduğu yerlerde kullanılırlar. Çelik saçlardan kesilen parçalar yuvarlak form kazandırılır ve kaynak makineleri yardımıyla kaynak işlemi yapılır. Daha sonra bu borulara tavlama işlemi uygulanır. Bunun sayesinde paslanmaz borular esnemeye dayanıklı ve dirençli olur. En son olarak çapaklar temizlenir ve borular pürüzsüz hale getirilir. Zımpara işlemi yapılır.
  • Paslanmaz Çekme Borular: Yüksek basınca dayalı diğer borulara göre de daha sağlam olurlar. Tek parça halinde döküldükleri için kaynak noktaları gibi zayıf noktaları bulunmamaktadır. İç çapları istenilen şekilde biçimlendirilir. En son aşama da temizlik ünitelerinde yüzeyleri temizlenir ve çekme borular kullanıma hazır duruma gelir.

Paslanmaz Boru Nerelerde Kullanılır?

Her geçen gün daha fazla ve yaygın olarak kullanılan paslanmaz boru ürünleri bulunmaktadır. Paslanmaz boru nerelerde kullanılır diye merak ediyorsanız, en sık kullanılan yerler arasında ağır sanayi tesisleri gelmekte olduğunu belirtmek gerekir. Petrol rafinesi ve kimya endüstrileri alanlarında da paslanmaz çelik borular yaygın olarak kullanılmaktadır. Korozyon yaratma gücü olan ağır kimyasal maddelerin taşınmasında, limanlarda, yangın söndürme sistemlerinde, şehir içme suyu şebekelerinde ve gıda endüstrisi gibi birçok alanda kullanılır. Paslanmaz borular üretilirken krom kullanılır. Bu element borulara paslanmazlık özelliği kazanmasına neden olur. Ayrıca paslanmaz boruların üretiminde karbon oranı ve miktarının artması boruların daha sert ve sağlam olmasını da sağlamaktadır. Fakat bu durum da boruların şekil almaması ve işlenmemesine sebep olabilmektedir.