Demir Çubuk
28 Haziran 2021

Demir Çubuk 

Günlük hayatta karşılaşılan bir çok ürün paslanmaz demir çubuğun işlenmesi ile oluşmuş olan ürünlerdir. Günlük olarak kullanılan neredeyse her üründe demir çubuk karşımıza çıkmaktadır. Demir çubuklar, dekorasyon da dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılır. Izgara şeklinde döşemelerin arasına döşenebilir. Başlıca; çatal, kaşık, bıçak, tava ve tencere gibi bazı mutfak ürünlerinde ve silah sanayi alanındasıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca üretim sanayisinde de çok önemli bir materyal olduğnu belirtmek gerekir. Demir çubuklar suya dayanıklı materyallerdir. Hazır olarak alınan paslanmaz demir çubuklar, istenilen pek çok alanda kullanılabilmektedir. En fazla tercih edilen demir çubuklar 304 kalite paslanmaz demir çubuklar olmaktadır. Ayrıca 316 kalite olan paslanmaz demir çubuklar da bir o kada popüler bir malzemedir denebilir. 

Demir Çubuk Fiyatları 

Demir çubuk fiyatları çeşitli faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlerden biri demir çubuğun boyu ve ebatlarıdır. Boy ve ebat arttıkça fiyat da artış göstermektedir. Diğer bir faktör de demir çubuğun kalitesidir. Firmamızda her bütçeye ve ihtiyaca uygun olan demir çubuklara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Başlıca Demir Çubuk Özellikleri 

Başlıca demir çubuk özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Demir çubuk paslanmaya karşı korumaktadır,
  • Oksitlenme ve aşınmaya karşı dirence sahip olmaktadır,
  • %100 geri dönüştürülebilmektedir,
  • Neredeyse bütün sanayi kollarında yer almaktadır.

Demir Çubuk

Kalitesine Göre Her Bir Demir Çubuk Özelliği  ve Kullanım Alanı

Farklı modelleri ile her bir demir çubuk özelliği ve kullanım alanları doğrultusunda farklılık göstermektedir. Kalitesine göre özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • 201 Demir Çubuk: 304 kalite demire göre daha az nikel bulundurmaktadır. Görüntü açısından 304 ve 201 arasında pek farklılık yoktur. Ancak yanmaya dayanım süreleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Manyetikleşme yapmamaktadırlar. 
  • 202 Demir Çubuk: Nikel içeriği açısından düşüktür. Manyetik özelliği bulunmaz. 
  • 303 Demir Çubuk: 304 kalite demire göre aşınma dayanımı daha düşüktür. İşlenebilirlik açısından oldukça iyidir. 
  • 304 Demir Çubuk: Dünya genelinde en fazla kullanılan demirdir. Yapısal olarak standart olan seviyede kabul edilmektedir. Şekillendirme açısından iyi bir performans sergilemektedir. 303’e göre aşınma direnci daha iyi seviyededir. 
  • 309 Demir Çubuk: Isı dayanımı ve direnci iyi derece olan demir çubuktur. Estetik ve geri dönüşüm bilinen özellikleri arasında gelmektedir. 
  • 310 Demir Çubuk: Sıcaklığın ve ısının yüksek olduğu ortamlarda yüksek dayanımı ortaya koymaktadır.