Bronz Levha
28 Haziran 2021

Bronz Levha

Bronz bir tür bakır karışımıdır. Bakıra belli oranlarda farklı maddeler eklenir. Alüminyum, kalay, demir ve mangan gibi maddeler bunlardan bazılarıdır. Bronz; tunç veya kızıl adıyla da bilinir. Bronzun farklı çeşitleri vardır. En bilinenleri ise kızıl bronz, alüminyum bronzu, mangan bronzu olmaktadır.

Karışım çok eski zamanlardan bu yana kullanılır. Bakıra göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Eritilmesi ise daha kolay olabilmektedir. Aynı zamanda kalıplara dökülmesi de kolaylıkla yapılabilir. Kalay ve alüminyum elementleri, bronzda en fazla bulunan element olma özelliğini taşır. Bronz levha savunma sanayisi, otomotiv sektörleri gibi alanlarda oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. 

Bronz Levhaların Özellikleri Nelerdir?

Bronz levhaların özellikleri nelerdir? Birçok elementten daha yaygın kullanılır. Sağlık açısından güvenli olması ve ekonomik olması yönünden sıklıkla tercih edilir. Bronz levha bakırlara göre daha dayanıklılardır. Bu nedenle deniz suyuna da dayanıklılık gösterir. Aşınmaya karşı kendini korur ve dirençlidir. Özellikle kayma özelliği olan ürünlerin yapımında bronz levha kullanılması daha uygun olmaktadır. Yüksek basınca dirençlidir ve kolay kullanılır. Asit özelliği gösteren maddelere dayanıklıdır. Korozyona da dayanıklı olması dikkatleri çeker. Dökümü konusunda sıkıntı çıkmayan bir malzemedir. Yatak üretimi ve gemi imalatı yapan fabrikalar tarafından sık tercih edilen bir üründür. Bronzdaki alüminyum miktarını artırmak bronzun sertliğini artıracağı için ürün daha dayanıklı hale gelir.

Bronz Levha

Bronz Levha Çeşitleri

Yaygın kullanım alanına sahip olan bronz birçok fabrika ve firmanın en çok tercih ettiği malzemedir. Fakat bronz levha çeşitleri farklı kullanım alanlarına göre çeşitlenir. Aşınmaya dirençli olan bronz levhalar yataklarda tercih edilir. Otomotiv ve savunma sanayileri de tercih etmektedirler. Kalay bronzları, yataklık bronz olarak da sektörde bilinir. Aşınma konusunda sağlam olan bu bronzlar yataklar için önemli bir kullanım malzemesidir. Kızıl bronzlar daha çok pompa, pervane gibi ürünlerin yapımında kullanılır. Mil yataklarında kullanılması da uygun görülür. Alüminyum bronzu deniz suyuna karşı aşırı dirençlidir. Bu yüzden gemi imalat sektöründe daha çok kullanılır. Dişli sistemlerde de kullanılması muhtemel bir malzemedir.