Bakır Levha
12 Haziran 2021

Bakır Levha

Bakır, en eski dönemlerden itibaren insanlık için en önemli ve en çok ihtiyaç duyulan metallerden biridir. Mekanik yapısı ve fiziksel özellikleri sayesinde kolayca dövülebilir ve işlenebilir. Bakır levhalar, bakırın çeşitli teknikleri kullanarak işlenmesi ile meydana gelir. Bakırın levha haline dönüşebilmesi için kalıplara dökülüp sonrasın da şekillendirilmesi ile yapılır. Bakır sıvı haldeyken kalıplara dökülür ve sonrasında silindir kullanılarak ezilir. Son aşamada ise bakır tavlanarak bakır levha şeklinde hazır hale getirilmiş olur.

Bakır Levha Kullanım Alanları

Elektrik elektronik sektöründe, topraklama bölgelerinde, uzun ömürlü çatı işleminde, kaplama ve dekorasyon yapımında, çeşitli mimari uygulamalarda ve çeşitli kaplamalar için kullanılır. Topraklama hattı ile statik elektrik boşaltma amacıyla işlev görür. Patlayıcı malzeme bulunduran veya patlayıcı gaz içeren riskli ortamlar statik elektrikten etkilenir ve bundan dolayı elektriğin boşaltılması oldukça önem arz etmektedir. Bu riski ve tehlikeyi ortadan kaldırmak amacıyla topraklama hattı ile bakır levhalar kullanılır. Bakır levha kullanım alanları gün geçtikçe artmakta ve ihtiyaç duyulmaktadır.

Bakır Levha Türleri

Birçok alanda kullanılan çeşitli bakır levha türleri mevcuttur. Bunlardan bazıları elektrolitik ve rafine levhalardır. İkisinin de kullanım yeri ve kullanım amacı farklıdır. Elektrolitik levhalar çok yüksek iletkenlik ihtiyacı duyulan yerlerde tercih edilir. Rafine levhalar ise iletkenliğin daha az gereksinim duyulduğu ve kaplamanın çok önemli olmadığı alanlarda tercih edilir. Sizler de Bakır Levha Türleri konusunda gereken bilgiyi edindikten sonra firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Bakır levhalar tavlı, yarı sert veya sert olarak çeşitli türlerde üretilmektedir. Bakır levha kullanımına geçmeden kontrol edilmesi önem arz eden bir diğer konu da TSE standartlarında uygun bir şekilde üretilip üretilmediğidir. Böylelikle standartlara uygun, gereken testlerden geçmiş, güvenli ve kaliteli bir bakır levha ürününe sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz takdirde bakır levhanın standart ölçüleri dışına çıkılıp kullanacağınız yer ve kullanma amacınıza uygun ölçüler üretilmektedir. Kullanma amacınızı ve kullanma yerinizi belirttikten sonra gereken tespitler yapılır ve sizin işleriniz için en uygun olacak şekilde üretilir. Bakır levha üretimi yapılırken en uygun kalınlık ve boyutlarda üretilmektedir.