Alüminyun Çubuk
21 Haziran 2021

Alüminyum Nedir?

Alüminyum, simgesi Al olan kimyasal bir elementtir. Alüminyum, doğada silisyum ve oksijenden sonra en çok bulunan üçüncü maddedir. Gümüş renkte olup, sünek bir metaldir. Doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunmakta olan alüminyum oksidasyona karşı yüksek direnci ile tanınmaktadır. Bu direncin temelinde pasivasyon özelliği yatmaktadır. Sanayinin pek çok alanında birçok farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup dünya ekonomisi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Günümüzde dünya üzerindeki tüm üretim aşamalarının muhakkak çevre üzerine bir etkisi mevcuttur. Bu sebeple üretim süreçlerinin çevreye duyarlı olması çok büyük önem arz etmektedir. Bu gözle bakıldığında da alüminyum çevreyi en az etkileyen sektörlerden biridir. Çünkü alüminyum üretim teknikleri çevreye zarar vermemektedir.

Kullanım Alanları

Alüminyumun fiziksel özelliklerinden birisi çabuk soğuyup ısıyı emen bir metal olması nedeniyle soğutma endüstrisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca bakıra göre daha uygun fiyatlı olması, hafifliği, elektriksel iletkenlik avantajı, doğada daha fazla bulunması, işlenmesinin nispeten kolay olması ve yumuşaklığı gibi özelliklerinden ötürü birçok sektörde kullanılan bir metaldir. Alüminyum, sağlamlığına ilave olarak sahip olduğu dekoratif ve şık görünüm sayesinde kullanıldığı alanlarda bir nevi ölümsüzleşir.

Alüminyumun genel kullanım alanları arasında mutfak gereçleri, soğutucu, spot ışık, hafifliğin önem arz ettiği araçların yapımında (otomobil motoru, bisiklet, uçak, motosiklet gibi.) kullanılmaktadır. Alüminyumdan üretilmekte olan ürünler uzay ve havacılık sanayisi için de vazgeçilmezdir. Hafifliği ve yüksek dayanım özelliklerinin şart olduğu taşımacılık ve inşaat sektörü de geniş kullanım alanları arasındadır. Bu alanların yanı sıra alüminyum günlük yaşam için de kullanılmakta ve önemli bir yer tutmaktadır.

Neden Biz?

Ürünlerimiz arasında yer alan menfez profil için firmamızdan fiyat bilgisi almadan projenize veya işinize yön vermeyin. Firmamız isteğinize uygun köşebentleri garantili, hasarsız ve kaliteli bir şekilde sizlere teslim etmekten gurur duymaktadır. Firmamız inovasyona ve yeniliklere uygun, yüksek kalite standartlarında ürünler üretmektedir. Siz de yaşam alanlarınıza uygun alüminyum ürünleri arayışı içerisindeyseniz, uzman, güvenilir ve profesyonel ekibimizle sizlere hizmete hazırız, istediğiniz zaman firmamızla iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.